Изборът на костюм серийно производство (конфекция) има много предимства и неслучайно е основен начин за покупка на костюм от преобладаващ процент мъже:
- избира се бързо – плащаш и си тръгваш, няма проби;
- изключително разнообразие от марки, модели, десени и пр.;
- кройката идеално пасва и няма нужда от последващи корекции;
- конфекцията е по-евтина;
Би било прекрасно всеки костюм-конфекция да ни пасва идеално, нали? За съжаление нищо днес не е идеално, особено телосложението 🙁
Понякога, когато телосложението ни позволява, а и кройката на костюма също, той може да ни пасва идеално след минимални корекции. Понякога това не е възможно.
Ето защо добрите производители предлагат услугата „ушиване по мярка“. Това е услуга от по-високо ниво от серийното производство, отчитаща личните мерки на мъжа, която позволява и някои допълнителни персонализации.
Услугата „ушиване по мярка“ (made to measure) съчетава най-доброто от конфекцията (обозначавана също ready-to-wear; prêt-à-porter; off-the-rack (OTR)) и персоналното ушиване (обозначавано като su misura; custom-made, tailor-made, tailored, made-to-order, bespoke).
I. КРОЙКА
Една от основните разлики между ушиването по мярка и персоналното ушиване е в комуникацията между клиента и шивача, опосредено от продавач-консултанта. Процесът на изработка на такъв костюм е улеснен от „шаблонизираните“ етапи при подготовка на крайния продукт. Обикновено кройката на костюма е стандартизирана. На клиента се предлагат няколко стандартизирани силуета, най-често включените кройки в конкретната колекция на производителя, от които клиентът избира една, която ще се изработи, основно машинно, въз основа на индивидуалните мерки. По избраната кройка не се предлагат драстични изменения по желание на клиента.
II. МАТЕРИЯ
Материята е по избор на клиента. В някои случаи материалът може да се избира между различните материали в конкретната колекция (напр. в колекцията има костюми в сиви, сини и кафяви десени, а клиентът избира десенът на костюм „А“, изработен по кройката на костюм „Б“). В други случаи производителят предоставя на клиента каталог с платове, от които да се изработи костюм, коментирани сактивното участие на продавач-консултанта. При ушиването по мярка диапазонът в качеството на плата би трябвало да предостави избор на клиента както качествени, но базови платове, така и ексклузивни платове с подчертани достойнства. Тук материи като полиестер не се коментират, а примесът на вискозата рядко присъства. Традиционни предложения са чиста вълна, вълна с примес от коприна или кашмир, понякога лен.
Качествената вълна неизменно се свързва с понятието „студена вълна“. “Студена вълна” е наименование, въведено от Международния секретариат по вълната (IWS) за много леки платове от 100% вълна (200 g и над 200 g), които са въздухопропускливи и порьозни. Те се произвеждат от тънка камгарна прежда от много фина вълна. Облеклата от такива тъкани изолират тялото от външните условия и го предпазват от летните горещини.
Обемът на вълната се обозначава с буквата S.
На етикета на костюма от вътрешната страна може да видите надпис от типа на „120’s Super Wool“. Колкото по-тънка е нишката, толкова по-голямо е числото с „S“. Например, костюм базова чиста вълна би бил обозначен като „100’s Super Wool“ или „120’s Super Wool“, а костюм от луксозен плат би бил означен като „180’s Super Wool“ или „200’s Super Wool“.
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТ: За есенно-зимния сезон избирайте костюм с плат от студена вълна в диапазона 100-130 S. По-дебелата нишка ще изолира по-добре. Платове в диапазона 150-160 S са идеални за лятото. Колкото повече числото се увеличава пред буквата S, толкова дебелината на нишката намалява, респ. нейната уктойчивост и здравина. Ако държите на устойчивостта на плата, ограничете диапазона на дебелината на вълната до 130 S. Костюми с дебелина на нишката над 160S по правило не са ежедневни и се категоризират като дрехи за официални поводи. Платът от по-тънка нишка (над 140s) е изключително лек, мек и фин и понякога това създава неудобства (придобива формата на тялото, повече гънки и пр.) Платовете с по-голямо число S са и по-скъпи.
III. ВЗИМАНЕ НА МЕРКИ
Ключов момент при избор на костюм при ушиване по мярка е вземането на мерките. ЗАПОМНЕТЕ: Шивачът не знае за кого шие. Той се ориентира единствено от предоставените от продавач-консултанта мерки. Ако продавач-консултантът е неопитен крайният резултат няма да е особено задоволителен, а обикновено цената за лошата покупка я плаща…винаги купувачът.
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТ: След като сте избрали производителя, подберете внимателно продавач-консултанта (ако е възможно, разбира се). Не всички продавач консултанти са добре или достатъчно обучени или нямат достатъчен опит. Разпитайте свои приятели или други клиенти на магазина (ако познавате такива) относно умението на продавача да вземе мерки. Обикновено този тип костюми се изработват финално след само една проба и няма място за грешки. Последващите корекции обикновено се заплащат.
Има огромна разлика между продавач-консултанти с предишен опит в шивашки ателиета и току-що наети приятни на външен вид момичета и момчета, често попадащи за първи път в света на модата.
IV. ИНДИВИДУАЛНИ ОСОБЕНОСТИ
Костюмът се изработва по технологията, по която е изработен и аналогът от конфекцията в съответната колекция, но при съобразяване с индивидуалните пропорции:
- дължина на ръкава;
- дължина на панталона
- силует – класически, втален
V. ПЕРСОНАЛИЗИРАНЕ
Ушиването по мярка предполага някои персонализации като бонус на този тип услуга:
а) силует – стандартен или втален
б) добавъчен ръчен бод (задължителен атрибут на хубавия костюм)
в) откопчаващи се копчета на ръкавите – при конфекцията копчетата на ръкавите не са функционални, т.е. не могат да се откопчават. Поради тази причина ръкавът може да се коригира на дължина впоследствие. Ръкавите с функционални копчета не могат да се коригират на дължина, но пък подсказват на познавачите, че продуктът е правен за вас. „Кодът“ за разбирачите са постоянно разкопчаните едно или две копчета на ръкава, което издава, че продуктът е индивидуална поръчка.
г) стилизирани кръпки на ръкавите
д) цвят и материя на подплатата, напр. коприна
е) избродирани инициали на собственика от вътрешната страна на сакото и др.
VI. ЦЕНА
Разбира се, цената на такава индивидуална услуга е по-висока от конфекцията. Практикува се основно два вида ценообразуване:
- Фиксирана сума към конкретния модел от конфекцията: Напр. ако моделът от конфекцията е 300 лв., то същият модел, ушит по мярка, ще струва 300 + 100 лв.
- Фиксиран процент към конкретния модел – напр. 300 лв. + 30% надбавка.
КЪДЕ ДА НАМЕРИМ:
ROLLMANN
DESIZO MONNI
ANDREWS
RICHMART
MASSIMO DUTTI и др.
ОЧАКВАЙТЕ ЧАСТ III – ПЕРСОНАЛНО УШИВАНЕ
КАК ДА ИЗБЕРЕМ МЪЖКИ КОСТЮМ: ЧАСТ I – КОНФЕКЦИЯ